Cene goriva van kontrole

Bez autora
Feb 24 2012

Rast cena naftnih derivata nastavljen je i u četvrtak na skoro svim benzinskim pumpama u Srbiji. Tako je litar najtraženijih derivata nafte, evrodizela i evropremijuma BMB 95, dostigao i 145,90 dinara po litru. Nove više cene imaju i bezolovni benzin i dizel koji stižu iz rafinerije u Pančevu. Dizel D2 je dogurao do 135 dinara, a benzin 139,90 dinara za litar.Naftna industrija Srbije je saopštila da je bila primorana da poveća velikoprodajne cene naftnih derivata zbog otežanog snabdevanja Dunavom.

Cene goriva van kontroleRast cena naftnih derivata nastavljen je i u četvrtak na skoro svim benzinskim pumpama u Srbiji.

Tako je litar najtraženijih derivata nafte, evrodizela i evropremijuma BMB 95, dostigao i 145,90 dinara po litru. Nove više cene imaju i bezolovni benzin i dizel koji stižu iz rafinerije u Pančevu. Dizel D2 je dogurao do 135 dinara, a benzin 139,90 dinara za litar!

Naftna industrija Srbije je saopštila da je bila primorana da poveća velikoprodajne cene naftnih derivata zbog otežanog snabdevanja Dunavom. Najveći snabdevač gorivom Srbije objavio je i svoje prosečne cene (evrodizel 139,26, D2 128, BMB 95 135 i evropremijum BMB 95 140,28 dinara po litru), što je navelo pojedine vlasnike privatnih benzinskih stanica da zaprete blokadom cisternama rafineriju u Pančevu tvrdeći da NIS prodaje skuplje gorivo u velikoprodaji nego u maloprodaji.

Iako su cene na benzinskim stanicama sve veće, naftaši tvrde da su u Srbiji oktani jeftiniji nego u zemljama regiona!

- Od nas su jeftiniji samo Bugarska i Rumunija - kaže dr Petar Škundrić, savetnik premijera za pitanja energetike i predsednik Naftnog komiteta Srbije.

- Liberalizacija tržišta naftnih derivata pre nešto više od godinu dana dala je odlične rezultate. Kada bi danas primenjivali tadašnju formulu Vlade o formiranju cene goriva derivati bi bili skuplji za 12 do 15 dinara po litru nego danas. Kada bi primenili, takozvani „mediteranski model“, opet bismo plaćali, za pet do šest dinara skuplje gorivo.

Savetnik premijera ocenjuje i da marže nisu velike i da su na nivou marži u regionu uz napomenu da kada bi došlo do neopravdanog ekonomskog iskakanja onda bi država imala razloga da reaguje.

- Uz kontrolu velikoprodajnih cena NIS ako se želi da se učini stanovništvu i privredi da ne divljaju cene goriva onda bi država mogla da smanji svoje zahvatanje i da umanji akcizu u iznosu za koji se povećava nabavna cena - smatra Nebojša Atanacković, predsednik Unije poslodavaca Srbije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik